fbpx

Soğutma Sistemleri Nedir?​

Soğutma Sistemleri Nedir?

Canlı sağlığını korumak için bir ortamdaki havanın sıcaklığını düzenleyen sistemlere soğutma sistemleri adı verilir. Bazı özel koşulların sağlanmasının gerektiği ortamlar olan üretim ya da çalışma ortamlarında, aynı sıcaklık değerinin
korunması için soğutma sistemleri kullanılır. Şimdi soğutma sistemleri nedir, sorusunun yanıtını biraz daha açıklayalım.

Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?
Soğutma sistemlerinin pek çoğunda likit bir akışkan yardımıyla havanın soğutulması sağlanır. Belirlenen bir sıcaklıkta basınç altındaki sıvı buharlaşır, ardından cihazlar yardımıyla tekrar sıvı hâle geçer. Bu süreçte ortamdaki ısının çekilmesi söz konusudur. Soğuk havanın ortama verilmesi ve ortamdaki sıcak havanın çekilmesi sonucunda ortam soğutulmuş olur. Soğutma sistemlerinde genel prensip, daimî bir sistem sağlanarak atmosfere az zarar verecek bir soğutmanın sağlanmasıdır.

Soğutma Sistemi Çeşitleri Nelerdir?
Ev tipi soğutma araçları işletmelerde yeterli performansa sahip olmaz. Bu alanlar için daha güçlü, sistemsel soğutmaya ihtiyaç vardır. Su ile soğutma yapan evoporatif soğutucular cafe ve restoran gibi sürekli açık kalan ortamlarda idealdir. Açık ve yarı açık alanların soğutma sistemi, kapalı alanlardan daha farklı tasarlanmak durumundadır.

Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?
Sıcaklık derecesinin oldukça önemli olduğu yerlerde soğutma sistemleri steril bir ortamın sağlanması açısından oldukça önemlidir. Soğutmanın yapıldığı alanda ayrıca bir havalandırma yapılmazsa ortamda nem yükselir, hava ağırlaşır. Bu sebeple ortamda havalandırmanın ya doğal olarak yapılması yani ortamda kapı ve pencerelerin açık tutulması gerekmekte, ya da kapalı ortamlarda ayrıca bir havalandırma sistemi kurulması gerekmektedir.

Cafe, restoran, imalathane, salon, ocakbaşı, fırın ve serinletilmesi güç olan tüm alanlar soğutma sistemlerine ihtiyaç duyar.
 
Soğutma Sistemleri Ne İşe Yarar?
Soğutma sistemleri; insanların yaşadığı, çalıştığı birçok mekânda havanın konforlu olmasına fayda sağlar. Doğru konumlandırılmamış soğutma sistemleri havayı bayat ve kirli hale getirerek, canlıların konforunu bozar. Dolayısıyla soğutma sistemlerinin ortam havasını canlı ve ferah tutmasını sağlayacak, işletmeye veya ortama uygun bir serinletme alanının oluşturulması önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Blog at WordPress.com.

Bizimle İletişime Geçin

    ×